Pokožka ako hovorca nášho tela!
- Lenka Brašeňová
- Jan 13, 2023
- Čítanie: 4
Updated: Jan 15, 2023
Orgán, ktorému môžeme načúvať

Podieľa sa na termoregulácii, zabraňuje priamemu vstupu patogénov do nášho vnútorného prostredia, chráni nás pred UV žiarením, mechanickým a chemickým poškodením životne dôležitých orgánov, medzi ktoré svojimi funkciami sama patrí.
Koža je veľmi inteligentnou hranicou medzi vonkajším svetom a našim vnútorným prostredím. Deteguje všetky možné vonkajšie podnety, na základe ktorých sa telo rozhodne, čo robiť, aby bolo naše vnútorné prostredie zmenami čo najmenej zasiahnuté.
V jej anatomickej stavbe nájdete 3 základné vrstvy. Každá je špecifická usporiadaním aj druhom buniek, ktoré sa v nej vyskytujú, prípadne nimi prechádzajú.
Nájdete v nej časti imunitného systému, nervovej sústavy, vylučovacej, ale aj a obehovej sústavy. Prepája nás s celým systémom nášho tela viac, než si počas dňa aktívne uvedomujeme.
Práve vďaka prepojeniu mnohých sústav, ktoré sa v nej stretávajú... koža nie je len detektorom zmien v prostredí, v akom sa aktuálne nachádzame, ale aj orgánom, ktorý odpovedá na naše vnútorné procesy vyplývajúce z pôsobenia vonkajších podnetov.
Tieto odpovede môžeme na sebe priamo pozorovať napríklad v prípade emócií. Spotili sa Vám niekedy zo stresu dlane?
Vedeli ste, že podobným, ale menej pozorovateľným spôsobom koža reaguje aj na iné zmeny nášho vnútorného prostredia?
Tento skrytý jazyk nášho autonómneho systému, ktorého prehovor často ani nevnímame, sme schopní vďaka vede a technike dešifrovať.
Ako to súvisí s používaním a výberom esenciálnych olejov?
BIOLOGICKÝ JAZYK NAŠEJ KOŽE
Nervový systém, zmysly a emócie
Prečo ITOVI dokáže poradiť pri výbere esencálnych olejov?

Naše telo je obrovským javiskom s nespočetným množstvom hercov, ktorí vytvárajú dokonalú scénu. V nasledujúcej časti som reflektory namierila na súvislosti medzi našou kožou, emóciami a nervovou sústavou.
Sympatikum
Sympatická časť autonómnej nervovej sústavy je zodpovedná za reakcie nášho tela, ktoré môžeme pozorovať v stresových situáciách. Je centrálnou časťou emocionálneho prežívania, poznávania a správania sa. (1)
Elektrodermálna aktivita kože
Elektrodermálna aktivita (EDA) je elektrickým prejavom aktivity sympatickej nervovej sústavy, inervujúcej naše potné žľazy. (2) V jednoduchosti sa jedná o automatické zmeny v elektrických vlastnostiach kože. (3) Za tieto zmeny zodpovedajú rôzne faktory, vychádzajúce z našej emočnej stránky, ktorá je úzko prepojená s fyziológiou tela.
Spotili sa Vám niekedy pri strese dlane?
Je to úžasný príklad prepojenia aktivity potných žliaz s našimi aktuálne prežívanými pocitmi.
Skutočnosť, že sú naše potné žľazy inervované sympatickým nervovým systémom vysvetľuje prepojenie ich aktivity s našou emocionálnou stránkou.
Hlavná úloha sympatického nervového systému vo všeobecnosti:
Sympatický nervový systém zabezpečuje to, aby sa náš organizmus v životu ohrozujúcich situáciách mohol maximálne sústrediť a vyriešiť ich k prežitiu. (1) V dávnej minulosti, hlboko v evolúcii človeka, týmito situáciami boli napríklad strety s dravcami alebo agresívne prejavy od jedinca rovnakého či už príbuzného druhu. Sú to jednoducho situácie, ktoré predstavovali možnosť straty života. Dnes sa medzi ne v prepojení s pocitom strachu, ktorý by mal mať protektívny účinok, zaradili aj tzv. sociálne dravce (úspech, spoločenské nároky,...). Stretávame sa s nimi každý deň. Dokonca možno častejšie, než sa v minulosti človek počas dňa stretával s predátormi.
Koža a nervový systém:
Vzťah aktivity potných žliaz k špecifickým oblastiam mozgu je už dobre známy. Oblasť, ktorá ich aktivitu riadi sa nazýva hypotalamus (4).
Hypotalamus je ovplyvňovaný ďalšími časťami nervovej sústavy. Jedná sa o limbický systém a čelové oblasti mozgu. (1), (5)
Limbický systém a ďalšie časti nervovej sústavy, ktorými esenciálne oleje vnímame:
Limbický systém, ktorý je zodpovedný za riadenie emočných reakcií tela, je v úzkom prepojení s našimi čuchovými bunkami. V každodennom živote túto súhru môžete aktívne vnímať vtedy, keď vo Vás určité pachy vyvolajú spomienky a emócie. (6)
Aromaterapia sa na základe týchto súvislostí zaraďuje do jednej z ciest, ako vplývať na emócie.
Vo vnímaní vôní nie sú dôležité len silné prežitky, ktoré sú s určitou vôňou prepojené, ale aj samotná chemická podstata danej vône. Niektoré aromatické látky sú svojou chemickou podstatou schopné ovplyvňovať naše pocity. Dokážu pôsobiť povzbudzujúco, môžu mať upokojujúci účinok, pomôžu so sústredením... (6) (7) Aromaterapia má dokonca vplyv aj na metabolické procesy v našom tele. (8)
Vďaka vede dnes môžeme vyššie popísané vzťahy zachytiť, a to minimálne na konci sympatických nervových vlákien ovplyvňujúcich aktivitu potných žliaz:
Je to špecifický, zatiaľ ešte nie úplne rozlúsknutý jazyk našej kože, ktorým si počas dňa rozpráva. Tento jazyk môžeme nazvať elektrodermálna aktivita kože (EDA).
Vo vede má EDA svoje miesto už od roku 1879. (2) Využívala sa hlavne v rámci psychofyziológie (skúmanie emočného a kognitívneho stresu). (9) V posledných rokoch sa výskumy zamerali aj na iné oblasti a túto metódu aplikujú aj pri hodnotení únavy, bolesti, ospalosti, zotavenia po cvičení, na diagnostiku epilepsie, depresie, neuropatií,... (2.)
GSR (galvanická kožná odozva – galvanic skin response) meria zmeny elektrodermálnej aktivity kože (EDA), ktoré sú odpoveďou na určité stimuly. (10) iTOVI skener túto metódu využíva a na základe výsledkov merania poskytuje informácie, na ktoré esenciálne oleje má Vaše telo najväčšiu odozvu, a to či už v prípade emočnej stránky alebo v rámci jednotlivých orgánových sústav.
Použitá literatúra:
1. Christopoulos, G. I., Uy, M. A. & Yap, W. J. The Body and the Brain: Measuring Skin Conductance Responses to Understand the Emotional Experience. Organizational Research Methods 22, 394–420 (2019).
2. Posada-Quintero, H. F. & Chon, K. H. Innovations in Electrodermal Activity Data Collection and Signal Processing: A Systematic Review. Sensors 20, 479 (2020).
3. Braithwaite J. J., Watson D. G., Jones R., Rowe M., (2015): A Guide for Analysing Electrodermal Activity (EDA) & Skin Conductance Responses (SCRs) for Psychological Experiments, 43 s.
4. Boucsein, W. Principles of Electrodermal Phenomena. in Electrodermal Activity (ed. Boucsein, W.) 1–86 (Springer US, 2012). doi:10.1007/978-1-4614-1126-0_1.
5. Limbic System: Hippocampus (Section 4, Chapter 5) Neuroscience Online: An Electronic Textbook for the Neurosciences | Department of Neurobiology and Anatomy - The University of Texas Medical School at Houston. https://nba.uth.tmc.edu/neuroscience/m/s4/chapter05.html.
6. The Power of Aroma | dōTERRA Essential Oils. https://www.doterra.com/US/en/the-power-of-aroma.
7. Toda, M. & Matsuse, R. Endocrinological effect of lavender aromatherapy on stressful visual stimuli. Contemp Clin Trials Commun 17, (2020).
8. Zhang, Y. et al. Assessing the Metabolic Effects of Aromatherapy in Human Volunteers. Evid Based Complement Alternat Med 2013, (2013).
9. Nagai, Y., Jones, C. I. & Sen, A. Galvanic Skin Response (GSR)/Electrodermal/Skin Conductance Biofeedback on Epilepsy: A Systematic Review and Meta-Analysis. Front. Neurol. 10, (2019).
10. iTOVi. iTOVi Research. iTOVi https://www.itovi.com/research/.
Comments