Bez rýb to nejde! Pôjde to s nimi?
- Lenka Brašeňová
- Jan 12, 2023
- Čítanie: 2

Citlivá rovnováha v príjme omega-3 mastných kyselín.
Nie všetky mastné kyseliny sú pre človeka rovnako dostupné. Ľudia nemajú takú enzymatickú výbavu, ktorou by si dokázali syntetizovať všetky z mastných kyselín a musia ich preto prijímať zo stravy - Sú pre človeka esenciálne.
Zdroje potravy, ktoré vedia omega-3 mastné kyseliny syntetizovať nájdeme v rastlinnej aj živočíšnej ríši.
Živočíchy
Medzi najkľúčovejšie esenciálne omega-3 mastné kyseliny patrí kyselina dokozahexaénová (DHA) a kyselina eikozapentaénová (EPA). (1) Nachádzajú sa v rybách ako treska, sleď, makrela, losos, menhaden a sardinka, ale aj v ľudskom materskom mlieku. (1), (2)
Rastliny
Kyselina alfa-linolénová (ALA) patrí medzi základné nutričné požiadavky pre všetky cicavce. Patrí medzi omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú syntetizované rastlinami. Orechy (anglické vlašské orechy) a rastlinné oleje (repka, sója, ľan, olivy) sú obzvlášť bohaté na kyselinu alfa-linolénovú. (2)
Je pre nás významná najmä z dôvodu, že ju v prípade potreby vie naše telo premeniť na EPA alebo DHA. (1)
Úloha omega-3 mastných kyselín v ľudskom tele
Omega-3 mastné kyseliny, ako je kyselina alfa-linolénová, a ďalšie omega-3 mastné kyseliny sú dôležitými stavebnými zložkami bunkových membrán. Ak sú začlenené do fosfolipidov, ovplyvňujú vlastnosti bunkovej membrány, ako je jej tekutosť, flexibilita, permeabilita. Ovplyvňujú aj aktivitu enzýmov viazaných na membránu. Omega-3 mastné kyseliny môžu modulovať expresiu mnohých génov vrátane tých, ktoré sa podieľajú na metabolizme mastných kyselín a zápalových procesoch. (2)
Napriek dôležitosti pravidelnej konzumácie rýb, morských plodov, ktoré by sme mali mať kvôli zvýšeniu prísunu EPA a DHA v jedálničku aspoň dva razy do týždňa... Konzumácia tejto živočíšnej potravy nedokáže garantovať optimálny pomer omega-6:3 mastných kyselín.
Napriek dostupnosti a ľahkému prijímaniu ALA zo stravy (anglické vlašské orechy a rastlinné oleje ako repka, sója, ľan, olivy), sa táto kyselina alfa-linolénová (ALA) vo všeobecnosti v našom tele spotrebúva na tvorbu energie, a to obmedzuje jej premenu na kyselinú dokozahexaénovú (DHA) a kyselina eikozapentaénovú (EPA), ktoré patria medzi najkľúčovejšie esenciálne mastné kyseliny.
Z uvedeného vyplýva, že napriek prospešnosti konzumácie potravín bohatých na esenciálne mastné kyseliny... tento prísun negarantuje vyrovnaný pomer omega-6:3 mastných kyselín. (3)
Aký je Váš pomer omega-6 : omega:3 mastných kyselín?
Bibliografia
1. MD, H. E. L. Fish oil: friend or foe? Harvard Health https://www.health.harvard.edu/blog/fish-oil-friend-or-foe-201307126467 (2013).
2. Human Metabolome Database. https://hmdb.ca/.
3. Čo sú esenciálne mastné kyseliny? | ZINZINO. https://zinzino.blog/sk/co-su-esencialne-mastne-kyseliny-a-preco-su-take-dolezite/?
Comments